Мав змогу вибратися у суботу на перо – пройтися вздовж річок на випадок появи перелітної качки. Адже як я вже писав у попередній записці, цілий жовтень у мене пройшов успішно виключно в частині санітарного полювання, на очі не попадалася жодна качка – вони відлетіли на місця зимівлі чи на південь.

Прогноз погоди не вказував на дощ, але я нещодавно придбав плащ-палатку, тому вирішив її прихопити із собою, щоб випробувати в реальних умовах. День був холодний, ще день тому температура впала до -7, а цього дня було -3 градуси. Поверхня нашої невеликої ріки у непротічних заплавах із стоячою водою покрилася тонким шаром льоду.

 

Перейшовши вбрід ріку, я почав поволі просуватися вниз по течії по березі річки – максимально обережн ... Читати далі »

Переглядів: 60 | Додав: GolAM | Дата: 07.11.2019 | Коментарі (0)

З настанням похолодання, як тільки температура повітря наближається до нуля, чи просто вдається зловити на вулиці бацили, в мене починається сезон хронічного кашлю. Цей кашель триває до весняного потепління у березні-квітні, хоча згодом може повернутися як рецидивна реакція на хімічні окроплення полів аграрними компаніями. Коли навчався в університеті, щоб студенти і викладачі не дивились косо на мене з побоюванням на «тубзік», я приймав препарат «бронхомунал», який в ті прекрасні часи коштував досить дешево. Прийом препарату по інструкції відбувався впродовж вересня – листопада, тому тільки завдяки цьому препарату мені вдавалося побороти хронічний кашель на всю наступну зиму. Тепер прийом препарату мав би обійтися у сумі до 1000 грн, а витрачати такі гроші щороку не дуже охота, тому в останні роки я почав шукати альтернативу в народній медицині. І я її знайшов. Після 3-х років вивчення літератури та практики я готовий поділ ... Читати далі »

Переглядів: 80 | Додав: GolAM | Дата: 01.11.2019 | Коментарі (0)

За моїми спостереженнями, жовтень в плані полювання – це виключно санітарний місяць, принаймні так є у нашій місцевості. Він завжди починається з похолодання, яке дає сигнал птиці перекочовувати на південь чи згуртовуватися у місця підготовки до перельоту (великі водойми, ріки). Не оминула ця схема у цей рік – на жовтень у нас не залишилось жодної качки. Або вони уже відлетіли у теплі краї або перемістилися у місця зимівлі. Наші ріки, шириною до 5 метрів, уже не можуть їм забезпечити потреби, як от жирування перед зимівлею чи для скупчень з метою масового вильоту.

 

Мій режим полювання – з 7:00 ранку уже біля ріки у суботу і після 15:00 у неділю. Проходжу дві річки, щоб виявити качку, яка зазвичай, після нічного перельоту залишається на ріках, але в жовтні жодної не бачив. Опісля починаю бродити полями і городами у пошуках куропатки, в нас її трохи є. Що ціка ... Читати далі »

Переглядів: 80 | Додав: GolAM | Дата: 25.10.2019 | Коментарі (0)

Вересень місяць – це ще той період, коли в угіддях поблизу водних ресурсів можна полювати на пернату дичину, яка тут вивелася протягом року. На жаль, так склалося цього року, що всі весняні виводки качки загинули через повінь, яка тривала цілий місяць (травень), коли вода піднімалася до 2-х метрів, забираючи у вирії води все живе. Річка у нас мала, проте бере свій початок аж у іншому районі, тому збирає дощову воду на своєму шляху на протязі майже 30 кілометрів. Саме тому підняття річки буває дуже стрімким і непередбачуваним: у нас може бути посуха, а в іншому районі заливає грозою, тому вода, на перший погляд безпідставно, може прибувати без видимих для нашої місцевості причин.

 

У липні цього року під час риболовлі спостерігав один пізній виводок – каченят розміром з лодоню. Цей виводок і став майже єдиним ресурсом дичини станом до вересня, як наслідок.

... Читати далі »

Переглядів: 132 | Додав: GolAM | Дата: 01.10.2019 | Коментарі (0)

Так сталось, що на саме відкриття я не міг потрапити через певні обставини, проте все ж у суботу я приїхав додому швидше, ніж планувалося, тому офіційно я відрив сезон полювання, правда, в компанії рушниці і пивасика. Спека, чудовий настрій, душевне тремтіння, адреналін і відчуття радості від піврічного очікування початку захоплюючих пригод та мандрівок дикими кутками природи.

 

Природа та ландшафти по-літньому красиві, проте спекотне сонце, комарі та оводи не дозволяють відчути райське задоволення.

 

Під вечір прибув я на берег нашої невеликої річки. Пройшовся вздовж річки – качки не було. Пройшов ще зо 2 км, знову ніц. Голуб ще літав, проте я не мав часу і можливостей цього року зробити розвідку їхніх перельотів, тому сподівався на випадковість.

 

... Читати далі »
Переглядів: 196 | Додав: GolAM | Дата: 28.08.2019 | Коментарі (0)

КОП З КВАЗАРОМ АРМ

 

Перед початком відкриття сезону полювання я мав змогу ще два рази спробувати віднайти скарби, займаючись аматорською археологією, якою я заразився цього року. Мене дуже непокоїло одне поле, яке до цього часу було засіяним ріпаком, проте щойно його зібрали і я з першою можливістю вирушив туди.

 

Прийшовши на поле, я розчарувався – ріпак скосили, залишивши бадилля висотою до 30 см. Щоб не повертатися назад, вирішив пройтися дорогами, якими їздить техніка для скроплювання полів – ними просічене усе поле. Часто попадався шмурдяк у вигляді алюмінієвих кришок від горілки, фольга від сигарет тощо. Ближче до середини поля почали попадатися гільзи, проте в такому стані, що навіть брати не хотілося – хімікати мідь повністю знищили, гільзи просто розсипал ... Читати далі »

Переглядів: 190 | Додав: GolAM | Дата: 28.08.2019 | Коментарі (0)

Дике збиральництво і домашнє садівництво. Клімат щороку змінюється у гіршу сторону, погода стає все більш непередбачуваною та жорстокішою – це її реакція на те, що людство, знищуючи себе, знищує і природу, порушує баланс та закони природи. У природі є таке основне правило: коли щось намагається внести деструкцію у гармонію природи, природа ампутує цей чинник для відновлення балансу. Наприклад, якщо в локальній чи глобальній екосистемі катастрофічно зростає популяція хижака, що загрожує іншим видам тварин, природа робить так, що ці хижаки гинуть: з’являються хвороби тварин (сказ, чума), погодня стихія руйнує кормову базу об’єктів полювання хижака. Аналогічно із людьми: останніми роками людство почало інтенсивно знищувати природу, відповідно, клімат змінюється в тому напрямку, щоб «ампутувати» це ж людство, яке становить загрозу природному балансу.

 

... Читати далі »

Переглядів: 204 | Додав: GolAM | Дата: 19.07.2019 | Коментарі (0)

Друга половина травня виявилася цього року дуже несприятливою для збору природніх ресурсів, я вже не говорю про власне садівництво та городництво, яке фактично було знищеним безперервними дощами, градом, буревіями і низькими температурами. Та частина врожаю, яка встигала між дощами запилюватися бджолами, була посічена градом, тому цього року слід чекати якихось результатів тільки від рослин багаторазового врожаю, таких, як малина, ожина. Смородина, агрус, позички, горобина, черешні, вишні, айва тощо - все пропало і цього року ці дари природи не будуть радувати врожаєм, хоча минулого року їхній врожай був надто великим, можливо, природа ще минулого року передбачала стихії цього року.

 

Та ж ситуація із грибами - спогади в стрічці ФБ нагадують, що вже вкінці травня - на початку червня повним ходом відбувався збір і заготівля грибів, цього року станом на 11 червня мені "поща ... Читати далі »

Переглядів: 282 | Додав: GolAM | Дата: 11.06.2019 | Коментарі (0)

Травень – місяць заготівлі більшості квітів лікарських трав. Це місяць, коли все цвіте і переважно цвіте перший і останній раз, тому для окремих рослин доводиться просто встигати чи форсувати можливості збору ресурсу. Якщо цвіт медуниці, кульбаби чи яснотки можна збирати довший період часу, то  цвіт кущових квітів слід добре тримати під контролем. Терен, глід, каштан, бузок, вишня і т.д. Великою проблемою в процесі заготівлі являється сезон дощів.

 

Травень – це ще не гриби і ще не рибалка, і зовсім не полювання, тому можна повністю зосередитися на зборі складових лісового чаю чи заготівлі лікарських рослин.

 

... Читати далі »

Переглядів: 303 | Додав: GolAM | Дата: 12.05.2019 | Коментарі (0)

Отже, квітень. Погода відносно прохолодна, тепло сонця чи не щодня руйнувалося холодним східним вітром, що дещо сповільнювало процеси розквіту і пробудження природи, так тривало до середини квітня і завершувалося приморозками, після чого почалися неінтенсивні дощі і прихід відчутного потепління і, відповідно, поля і ліси почали  зеленішати на очах.

 

План збору ресурсів як одна із підстав моїх походів до лісу чи прилісових прерій зводився до збиральництва ранньовесняних дарів природи для заготівлі складових лісового чаю. Для формування квіткового чаю я продовжував збирати квіти первоцвіту та ... Читати далі »

Переглядів: 305 | Додав: GolAM | Дата: 21.04.2019 | Коментарі (0)

Погода цього року вражає, для прикладу, 21.03.2019 року доводилося одночасно чути спів снігурів у лісі і спів жайворонка на полі, недалеко від лісу…

 

Потепління почалося ще у лютому, проте весна почалася вчасно, на початку березня. На початку  березня уже цвіли підсніжники, ближче до середини місяця починали цвісти проліски і вже у другій половині березня з’являлися медуниці, частково і первоцвіти, черемша і саркосцифа.

 

Ближче до середини березня уже можна було побачити і чути шпаків, дроздів, вяхирів та інших весняних птахів. Мухоловок ще не було. І на диво зябликів також не помічав. Лелеки прилетіли вчасно.

 

На почат ... Читати далі »

Переглядів: 339 | Додав: GolAM | Дата: 25.03.2019 | Коментарі (0)

Був чудовий зимовий день, на диво дуже сонячний, але холодний. Вирішив піти в ліс заготовити трохи хвої ялини для хвойного лісового чаю. У лісі усе без змін, земля вистелена сніговим покровом, дерева чорні, єдине, що привертає увагу, - це яскраво-зелені мохи, якими поросли дерева, на сонці ця зелень єдиний «теплий» колір, який нагадує літній ліс; де-не-де, свіжий зелений мох на землі острівцями виступає крізь сніг, нагадуючи оазиси літнього зеленого земляного покрову.

 

На самому початку лісу помітив серед снігу розкидану, перериту землю – хтось вирішив поласувати чимось у лісовому грунті: можливо лис, або молодий кабанчик, сліди старі, не чіткі, дорослому кабану не притаманні, значить, скоріше за все, лис тут мишкував. Я не заморочувався, пішов далі.

... Читати далі »

Переглядів: 272 | Додав: GolAM | Дата: 14.02.2019 | Коментарі (0)

Зима, січень, мороз. Температура повітря уже декілька днів тримається одного рівня -9-10 градусів. Сніг не падає, сильного вітру (хуртовини) немає, вирішив пройтися-прогулятися по лісі, подивитися що і як. В лісі тихо, де-не-де чути стук дятла та звуки снігурів. Більше нікого, всі лісові птахи уже давно перемістилися до села, поближче до людських садиб. У лісі їм робити нічого. Ще якась сойка пориється у снігу, розкриваючи опале листя під снігом у пошуках насіння чи жолудів. Хоча сойка – невід’ємний щоденний гість на моєму подвір’ї – крутяться штук 3-4 довкола моїх годівниць, ганяючи синиць і горобців.

 

 Чим мене нервують сойки – так це їхньою нахабністю. Щоб не церемонитись із всяким екзотичним кормом для птахів, я купую велику буханку черствого хліба, розрізаю вздовж і по одній половині ставлю у годівницю: їдять усі – і горобці, і си ... Читати далі »

Переглядів: 290 | Додав: GolAM | Дата: 13.01.2019 | Коментарі (0)

Сезон полювання завершився, власне, цей рік був найменш успішним, аніж попередні роки. Дичини реально мало і це мене непокоїть. Мало куропаток – бо дуже мало їх вижило після зими початку 2018 року, снігу було багато, яструбів і лисиць вистачало. Попри мою щорічну санітарну чистку, хижаків в угіддях менше не стає. Цього року близько десяти яструбів, одна лисиця і декілька бродяг. Але це тільки мала частка всього того, що ще залишилось. Цього року у мене було дуже мало часу для полювання, раніше я міг 7-8 годин проводити в угіддях, тепер 2-4 год. як коли і то раз через два. Ще яструба якось дістанеш, а от лисиця.. ... Читати далі »

Переглядів: 293 | Додав: GolAM | Дата: 05.01.2019 | Коментарі (0)

Чай, зібраний для себе, я його формую на протязі всього року і він у мене йде паралельно до медового сиропу. Збираю квіти і трави виключно далеко від дороги і в екологічно чистих місцях, найкраще, в лісах та лісових галявинах, деякі трави можу отримати тільки в Карпатах, бо у нас вони не ростуть. Збір чаю починається влітку з цвітінням Іван-чаю. Походами по гриби, на рибалку чи на полювання, я завжди стараюся назбирати ті чи інші трави, щоб постійно і максимально вмістимо поповнювати запаси чаю на періоди ослаблення імунітету – зиму та весну.

 

Медовий сироп у мене формується швидше, вже з весни. Це штучний мед, який я застосовую для лікування бронхітів та кашлю. Починається формування із перших квітів первоцвіту та медуниці. Згодом додаю плюч, який я можу збирати до зими, тоді вкінці весни додаю зелені, розрізані навпіл, шишки сосни. Кожну порцію я накладаю шарами, які ... Читати далі »

Переглядів: 2972 | Додав: GolAM | Дата: 14.12.2018 | Коментарі (0)

1 2 3 4 »