Головне меню
Добування березового дьогтю

Дьоготь, особливо з сосни і берези, здавна знайшов широке застосування в господарських, медичних і косметичних цілях, тому його промислове виробництво традиційно затребуване. Але так як зробити самому березовий дьоготь нескладно, можна добувати його самостійно в невеликих кількостях, якщо трапиться в ньому потреба.

З давніх часів дьогтем змащували з'єднання осей возів з колесами, щоб не скрипіли і злагоджено крутилися, перевозячи вантаж. Дьоготь служив мастильним матеріалом для господарських найпростіших механізмів. Ним же наводили блиск чобіт (вважалося, чим більше змащували, тим привабливіше виглядало взуття). Дьоготь застосовувався при обробці деревини, для лікування худоби, та й люди не гребували підлікувати дьогтем болячки, помітивши його цілющі властивості. Цінність дьогтю важко було переоцінити.

Продається засіб і сьогодні в аптечних дозах. Промислово використовується в господарських цілях, наприклад, мотузку обробити, петлі дверні змастити. Виробництво дьогтю можна налагодити в домашніх умовах.

 

Видобуток такої корисної речі, як дьоготь, проводиться шляхом піролізу. Для нього буде потрібно обладнати невелику піч або яму в віддаленні від житлових будівель. Стіни і дно печі викладається цеглою (або каменем), для віддачі тепла всередину.

 

Сировиною для добування дьогтю служать дві породи деревини: сосна і береза (береться щось одне). Використовують їх у подрібненому вигляді (тріска, тонкий тес, кора) в залежності від мети застосування (властивостей) та ареалу розповсюдження. Від берези більше дьогтю виходить з кори. Ось її і заготовляють у травні-червні з дерев, не уражених деревними грибами та іншими болячками. Підсушують білою стороною догори, складають шарами в пристосоване для вигонки дьогтю металеве відро/каструлю.

 

Його накривають кришкою, прикручуючи її з чотирьох сторін. Обмазують глиною (для герметичності). У центрі дна проробляється невеликий стік для отриманої сировини. У закритому просторі нагріта сировина виділяє дьоготь, який стікає в підставлену ємність. На півлітрову банку дьогтю буде потрібно 2-3 кг деревини.

 

Щоб поліпшити продуктивність, відро ставлять на пару каменів, закріплюючи для стійкості. Температуру всередині печі підтримують близько 600°C

 

Все зробили за правилами — отримаєте найчистіший, корисний дьоготь. Можна користуватися.

 

З чого отримувати деревну смолу – з сосни або берези, залежить від цілей використання продукту, оскільки вони мають суттєві відмінності.

 

Сосновий дьоготь по виду липкий, темний, ароматний. Ним в старовину просочували від вологи дерево і плаваючі засоби, вози. Сьогодні його аромат популярний в банях і саунах, його додають в деякі сорти кондитерських, м’ясних виробів і алкогольних напоїв, парфумерію, фарбу для дерева і косметику.

 

Березова смоляниста маса навпаки володіє різко відразливим запахом, здатним проникати в довколишні продукти і предмети. На вигляд вона практично чорна, масляниста, позбавлена липкості. Характерна ознака – блакитно-зелені переливи густої маси. Приказка «Ложка дьогтю в бочці меду» безсумнівно відноситься до березового різновиду.

 

Використання різновидів деревної смоли теж різниться. Березовий продукт застосовують:

 • в якості дешевого мастила;
 • при просочуванні дерев’яних виробів і деталей;
 • для захисного мастила шкіряного взуття;
 • в боротьбі з шкідниками сільськогосподарських рослин (колорадських жуків та інших шкідників);
 • при захисті стовбурів дерев від пошкоджень;
 • в якості репеленту;
 • в народній та офіційній медицині як внутрішньо, так і зовнішньо, загоювальний засіб бактерицидної дії, входить в знамениту мазь Вишневського;
 • в ветеринарії – лікує лишай і оберігає кінські копита;
 • в косметології при виробництві дьогтьового мила, шампуню.

 

Соснову масу традиційно використовують:

 • для ароматизації бань;
 • при позбавленні від себореї;
 • при виробництві косметичних і парфумерних продуктів;
 • при отриманні фарб для дерева;
 • як прянощі для м’яса, солодощів і алкоголю.

 

У господарських цілях іноді застосовується суміш березового та соснового дьогтю.

 

Популярні теми

02.03.2018, 19:41
МОХ
20.02.2016, 16:26
6 ДЕРЕВ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ВАМ ВИЖИТИ
23.07.2019, 09:26
Як соснові голки і кора допоможуть вижити вам в зимових умовах
07.11.2018, 15:36
5 способів використання соснової смоли
Поки що ніхто не залишив свій коментар.
Будьте першим, поділіться своєю думкою з іншими.
avatar