Головне меню
Як дiяти, коли гроза застала зненацька
Блискавку притягують мобiльнi телефони, металевi предмети, розетки та високi дерева

Грози з блискавицями вже забрали життя кiлькох людей. Скажiмо, на Тернопiльщинi пiд час негоди 36-рiчний чоловiк порався на присадибнiй дiлянцi. У нього влучила блискавка, i вiн помер на мiсцi...

А клiматологи попереджають: усi три лiтнi мiсяцi небо розтинатиме блискавка i гримiтиме. Тож як дiяти, коли гроза застала зненацька?

-- Перше, що iнстинктивно намагається зробити людина пiд час негоди, - шукає дерево, аби сховатись. У цьому полягає одна з основних помилок, - пояснює Сергiй Данiлiн, спiвробiтник
управлiння Державної служби з надзвичайних ситуацiй України. - Не можна ховатися пiд високими деревами (особливо поодинокими аби тими, що стоять на вiдкритому просторi), бо рiзко збiльшується ймовiрнiсть потрапляння блискавки саме в це мiсце. До речi, найчастiше вона влучає в дуб i тополю, дуже рiдко - у вербу та клен.

-- Що ж робити, якщо негода наздогнала людину на вулицi?

-- Мало хто знає, але є певнi ознаки - передвiсники блискавки, якi з'являються за 3 - 4 секунди перед розрядом. Перебуваючи на вiдкритому просторi, людина вiдчуває, що волосся в буквальному сенсi стає дибки, на шкiрi з'являється вiдчуття легкого поколювання, а з боку предметiв вiдчувається легка вiбрацiя. За таких обставин слiд присiсти, поклавши руки на колiна (не на землю!), п'яти треба притиснути одна до одної.

Загалом є кiлька правил, яких слiд дотримуватися. Перш за все вимкнiть свiй мобiльний телефон. Не можна не лише розмовляти по мобiльному, а й тримати його увiмкненим, цей прилад дуже притягує блискавку. Вже не раз бували випадки, коли розряд потрапляв у людину, що розмовляла телефоном, - вижити за таких обставин майже неможливо.

Крiм того, слiд вiдкласти всi металевi предмети, йдеться, зокрема, про городнiй реманент, як-от лопата, граблi. Дуже часто люди зазнають важкого ураження блискавкою, пораючить на городi, наприклад, згрiбаючи сiно.

 

Загалом пам'ятайте: блискавку притягують металевi предмети, тому парасолька також може становити небезпеку. Тож краще у таку негоду зайти до примiщення (скажiмо, до магазину) й перечекати, доки перестане блискати. Якщо ж негода застала в полi, не бiжiть, слiд знайти заглиблення (яму), сядьте, злегка нагнувши голову, щоб не бути вище вiд предметiв поряд iз вами.

-- Чи правда, що блискавиця може загрожувати й тим, що перебувають удома?

-- Звiсно, якщо не дотримуватися правил безпеки, наприклад, виходити у негоду на балкон. Важливо не лише зачинити всi вiкна, кватирки й дверi, а й вимкнути всi електроприлади, а головне - витягнути вилки з розеток. Iнакше прилади можуть вийти з ладу, а, крiм того, є небезпека появи розряду з розетки.

-- А якщо людина зазнала удару, як їй допомогти?

-- Потерпiлого слiд покласти на тверду поверхню й перевiрити серцебиття. Якщо людина без тями, допоможе нашатир, у випадку, якщо пульсу немає, слiд негайно зробити штучне дихання й непрямий масаж серця.

Часто складається враження, що ураженi струмом блискавки люди померли. Насправдi в них вiдбулася зупинка серця, тож дiяти слiд негайно, паралельно викликаючи карету швидкої допомоги.

I пам'ятайте: за статистикою, вiд удару блискавки помирає до 30% потерпiлих. Тож дотримуйтеся правил безпеки й не ризикуйте своїм життям i здоров'ям.

Популярні теми

02.03.2018, 19:41
МОХ
31.07.2019, 09:52
Дерев'яна ложка своїми руками
25.01.2019, 12:18
Трут як матеріал для добування вогню, виготовлення труту в домашніх умовах
20.03.2018, 16:17
Кращі рецепти похідного чаю
Поки що ніхто не залишив свій коментар.
Будьте першим, поділіться своєю думкою з іншими.
avatar