Головне меню
Орієнтування по зіркам

Орієнтування на місцевості під час екстремального виживання в дикій природі – надзвичайно важливе. Потрібно користуватися всіма можливими способами і прикметами, щоб зорієнтуватися на незнайомій місцевості і вибрати правильний шлях до порятунку.

У багатьох екстремальних місцевостях пересуватися по ночах вкрай небезпечно. До цього доводиться вдаватися лише коли йти вдень неможливо через спеку або з інших причин. Але ясна, зоряна ніч – прекрасний час щоб зорієнтуватися по зірках і намітити маршрут на наступний день. Звичайно, орієнтування вночі досить обмежене, тому що не завжди небо ясне і зірки добре видно, а вдень їх просто немає. Але коли є можливість, зірками потрібно користуватися.

Звичайно, головний нічний орієнтир у північній півкулі – Полярна зірка, яка вказує на північ. На ясному зоряному небі неважко знайти сузір'я: Велику і Малу ведмедиць. Звичайно, у наших пращурів була дуже багата фантазія. На ведмедів ці сузір'я не схожі ні краплі. Це скоріше два «ковщі». Крайня зірка в ручці ковша малої ведмедиці – це і є Полярна зірка. Якщо безпосередньо Малу ведмедицю погано видно, а велику краще (часто так і буває), ми беремо відстань, утворену двома крайніми зірками ковша Великої ведмедиці і відкладаємо по тій самій прямій п'ять разів – там і виявиться Полярна зірка.

Чому ми так зациклені на пошуку саме Полярної зірки? Причина проста: небесна сфера не статична, сузір'я і зірки постійно переміщаються і в різний час року зорієнтуватися по них вкрай складно. Лише Полярна зірка практично нерухома, завжди розташована в полярному секторі неба і вказує точно на північ. Саме в цій особливості її цінність для тих, хто хоче зорієнтуватися на незнайомій місцевості.

Отже, Полярну зірку ми знайшли і тепер знаємо де північ. Як же визначити інші сторони світу? Ну, це взагалі просто. Ми стаємо обличчям на північ – за спиною у нас буде південь, по праву руку схід, по ліву - захід (Фото).

У південній півкулі основним орієнтиром є сузір'я Південний Хрест (Фото). Слід бути уважним, тому що на небі Південної півкулі є і т.зв. Хибний хрест, але справжній Південний хрест значно яскравіший за Хибного і його зірки знаходяться ближче одна до одної, більш компактно. Орієнтування по Південному хресту більш заморочене, ніж по Полярній зірці. Щоб визначити напрям на південь (Південний небесний полюс), використовують зірки покажчики ліворуч від хреста. Між ними проводять умоглядну лінію Б-В і будують перпендикуляр. Перетин цього перпендикуляра з віссю Південного хреста і дасть напрямок на південь.

Також можна успішно орієнтуватися по Місяцю, коли він добре помітний (особливо в повний Місяць). За великим рахунком, Місяць рухається так само, як і денне світило – Сонце. І орієнтуються по ньому так само.

Вночі, перебуваючи у своєму імпровізованому таборі, ви орієнтуєтеся за зірками, вибираєте напрямок руху на наступний день. Щоб не втратити обраний напрям вранці, варто викласти на землі стрілку-покажчик з каменів або гілок. А коли настане час покинути табір і висуватися – триматися обраного вночі напрямку. Ось такий маленький секрет.

Популярні теми

02.03.2018, 19:41
МОХ
31.07.2019, 09:52
Дерев'яна ложка своїми руками
25.01.2019, 12:18
Трут як матеріал для добування вогню, виготовлення труту в домашніх умовах
20.03.2018, 16:17
Кращі рецепти похідного чаю
Поки що ніхто не залишив свій коментар.
Будьте першим, поділіться своєю думкою з іншими.
avatar