Головне меню
Перша допомога при укусі гадюки

Гадюки (ґа́лиця, Vipera berus) є одними з найбільш поширених отруйних змій в Україні. У нашій країні можна зустріти три види гадюк: степову, звичайну та Нікольського. Вони живуть в різних природних умовах - від лісів до степів та піщаних ділянок.

Отруйність гадюк залежить від виду та розмірів змії. Наприклад, отруйна здатність звичайної гадюки є помірною, в той час як степова та гадюка Нікольського відносяться до найбільш отруйних змій в Україні. Отрута гадюки може бути дуже небезпечною для людини та може призвести до серйозних наслідків, включаючи смерть.

У разі укусу гадюки важливо негайно звернутися до лікаря або швидкої допомоги, щоб отримати відповідну медичну допомогу. Також варто пам'ятати, що гадюки не агресивні тварини і атакують людей тільки в разі загрози або оборони. Тому важливо бути обережними та уникати небезпеки при зустрічі з цими зміями в дикій природі.

 

Що робити, якщо вкусила змія

Укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті, адже в наш час медицина є більш доступнішою та ефективнішою. Водночас, якщо вас укусила змія варто одразу звернутись за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо небезпечними вони є для дітей, людей похилого віку та людей зі зниженим імунітетом.

Якщо вас вкусила гадюка, то перш за все вам потрібно забезпечити безпеку та негайно звернутися до медичного закладу або викликати швидку допомогу. Під час очікування медичної допомоги варто спробувати знизити ризик отруєння:

 1. Негайно зупинити рух та спокійно засісти або лягти на землю. Це дозволить повільніше розповсюдження отрути по організму.
 2. Прийняти антигістамінні препарати.
 3. Вживайте максимум води.
 4. Викликати допомогу або якщо є можливість самостійно пройти до медичного закладу. Не керувати автомобілем самостійно.
 5. Не намагайтесь відсмоктувати отруту, вживати алкоголь, курити або використовувати ліки. Ці дії можуть лише погіршити стан.
 6. Намагайтесь залишатися спокійним та не панікувати. Це допоможе знизити пульс та швидкість серцебиття, що допоможе затримати поширення отрути.

У медичному закладі лікарі здійснять необхідні заходи для лікування та нейтралізації отрути. Також можуть призначити імунізацію проти гадючого отруєння, що допоможе зменшити ризик подальшого ушкодження при укусі гадюки в майбутньому.

 

Чого не варто робити при укусі змії

При укусі гадюки дуже важливо діяти розумно та не робити нічого, що може загострити ситуацію або спричинити поширення отрути. Ось декілька рекомендацій щодо того, чого не варто робити при укусі гадюки:

 1. Не намагайтеся відсмоктувати отруту з рани або прикладати лід до укусу. Ці дії можуть тільки загострити ситуацію та прискорити поширення отрути.
 2. Не застосовуйте високі температури до рани (припікання). Це також може збільшити ризик поширення отрути та зараження епітелію чи крові.
 3. Не вживайте алкоголь, не паліть або не використовуйте ліки без консультації з лікарем. Ці дії можуть лише погіршити стан та спричинити подальші ушкодження організму, зокрема можуть негативно вплинути на роботу серця.
 4. Не панікуйте та не займайтеся фізичними вправами, які можуть збільшити пульс та швидкість серцебиття та кровотоку. Це може прискорити поширення отрути по організмі.
 5. Не накладайте джут.
 6. Не висмоктуйте отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу.
 7. Не відкладайте звернення до медичного закладу або виклику швидкої допомоги. Чим швидше ви отримаєте допомогу, тим більше шансів на повне вилікування.

Найголовніша допомога для постраждалого – медична, тому якнайшвидше доставте постраждалого у лікарню. В Україні є антитоксин проти зміїної отрути.

Різні інструкції, поради та рекомендації являються зазвичай взаємозаперечними, тому найбільш ефективною рекомендацією вважається звернення про допомогу до лікарні, де лікарі зможуть оцінити укус, надати кваліфіковану медичну допомогу, де пацієнт буде під постійним наглядом і у випадку ускладнень матиме шанс на швидку реакцію медичних спеціалістів. Статистична більшість укусів закінчується реанімацією, це не критично, але дозволяє уникнути прямих та похідних негативних наслідків та впливу отрути гадюки на здоров’я і життя людини.

 

Як вберегтися від укусів змій: правила безпеки

 1. Одягайтесь відповідно. Якщо ви вирушаєте в місцевість, де потенційно можуть бути плазуни, вдягайте одяг, що захистить від укусів. Це повинні бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики, чоботи. Штани потрібно заправити в черевики.
 2. Перевіряйте місце привалу. Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду дерева – будь куди – пошурхотіть чи постукайте палицею. Це відлякає змію або заставить її рухатися і вона стане помітною – часто змія має відтінок камуфляжного кольору, тому часто її важко помітити між сухими гілками, камінням тощо. Зазвичай вони втікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються або відповзають подалі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватись, тому убезпечте себе цією простою дією.
 3. Не торкайтесь неперевірених предметів руками. Змії часто ховаються в старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком чи палицею.
 4. Не робіть різких рухів. Якщо ви все ж таки зустрілися із плазуном, не робіть різких рухів, адже як правило змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки гадюка відповзе, або без різких рухів відійти у сторону. Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки чи необережності людини.
 5. Носіть з собою невеликий аптечку, що містить необхідні засоби для першої допомоги при укусі гадюки, якщо ви плануєте перебувати у районах з високим ризиком зустрічі з ними.

 

Диференційна діагностика укусів змій

Найпоширеніша отруйна змія в Україні – це гадюка. Забарвлення її коливається від сірого до коричневого з оливковими та червоно-бурими відтінками, з характерною темною зигзагоподібною лінією вздовж хребта та іксоподібним (зигзагоподібним) малюнком на голові. Гадюка Нікольського – чорного кольору.

При огляді потерпілого виявляється почервоніння (гіперемія) з синюшним відтінком шкірних покривів, у місці укусу – чіткі дві ранки округлої форми, набряк тканин, їх ущільнення в місці укусу. Поступово знижується артеріальний тиск (гіпотонія), прискорюється частота серцевих скорочень (тахікардія), задуха, порушується функція нирок – припиняється виділення сечі (олігурія).

Отрута гадюки справляє гемолітичну дію (викликає руйнування червоних кров'яних тілець крові) на людський організм. Після укусу на ураженому місці спостерігається болючий набряк з множинними дрібними крововиливами — геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: з’являється загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.

Як і в більшості гадюк, отрута гадюки звичайної є гемотоксичного типу, тобто вона руйнує еритроцити — червоні кров’яні тільця. Також в отруті є нейротоксин, що діє на серцево-судинну систему. Зазвичай реакція організму після укусу спостерігається через 15–20 хвилин.  Симптоми укусу гадюки звичайної можуть залежати від виду гадюки, кількості отрути, яку вона впустила, а також від індивідуальних особливостей людини. Проте, основні симптоми укусу гадюки звичайної можуть включати:

 1. Біль в місці укусу, який може бути відчутним миттєво або з'явитися через деякий час після укусу.
 2. Подразнення та почервоніння шкіри в місці укусу.
 3. Набряклість в місці укусу.
 4. Головний біль та запаморочення.
 5. Нудота та блювання.
 6. Слабкість та м'язова напруга.
 7. Зниження або підвищення температури тіла.
 8. Порушення ритму серця та дихання.
 9. Кровотечі з ясен, носа або інших місць.

Якщо відчуваєте подібні симптоми після укусу гадюки, важливо негайно звернутися до лікаря або викликати швидку медичну допомогу. У разі відсутності належної допомоги, укус гадюки може призвести до смерті через ускладнення або анафілактичний шок.

Популярні теми

02.03.2018, 19:41
МОХ
20.02.2016, 16:26
6 ДЕРЕВ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ВАМ ВИЖИТИ
23.07.2019, 09:26
Як соснові голки і кора допоможуть вижити вам в зимових умовах
07.11.2018, 15:36
5 способів використання соснової смоли
Поки що ніхто не залишив свій коментар.
Будьте першим, поділіться своєю думкою з іншими.
avatar