Головне меню
Трут як матеріал для добування вогню, виготовлення труту в домашніх умовах
Переглядів: 2624

Обов'язкові умови для швидкого і успішного забезпечення себе вогнем в аварійній ситуації, це наявність в достатній кількості труту, розпалу і палива. Причому трут є першою і найважливішою складовою з цього списку.
Трут - це будь-який матеріал, здатний до негайного займання або тління при попаданні на нього іскор. Особливо актуально застосування труту при видобутку вогню за допомогою кресала і лінзи під сонцем. Або за допомогою тертя. Як трут, здавна застосовувалися:

- Виварена в розчині деревної золи внутрішня частина березового гриба-трутовика.
- Висушений мох.
- Волокна льону та бавовни.
- Інше.

Крім того в якості труту можна використовувати:

- Стружки березової кори, берести.
- Дерев'яний пил, розпушений вату.
- Суху траву.
- Пташиний пух.
- Папір.
- Обпечену бавовняну тканину.
- Серветки, газету і так далі.

Головна вимога до труту з будь-якого матеріалу - бути обов'язково сухим і легкозаймистим. Тому зберігати трут краще у водонепроникній герметичній упаковці. Хоча й існує багато природних матеріалів, які можуть служити в якості труту, бажано заготовити його заздалегідь і вкласти в свій набір виживання. Тому що знайти щось придатне для використання в якості труту на місці не завжди представляється можливим. А якщо і знайдеться, то воно може виявитися занадто вологим.

 

Якщо немає великого бажання або можливості заготовлювати трут самостійно в домашніх умовах, то його (або його замінник) можна купити в спеціалізованих магазинах. Особливої ​​переваги у такому труті перед саморобними немає, якщо не брати до уваги те, що не треба витрачати час на його виготовлення.

 

Горіла бавовняна тканина може бути виготовлена шляхом «запікання» тканини в вогнестійкому контейнері. Наприклад, можна обпалити шматочок тканини в багатті поклавши його в невелику бляшанку. Банка повинна бути негерметичною, оскільки в іншому випадку її розірве тиском розігріваних газів. Також банка повинна ізолювати тканину від відкритого полум'я.

 

Також трут історично виготовлявся з гриба трутовика просочуванням його сильними окислювачами. Також можна зварити гриб трутовик і відбити його палицею, після чого висушити.

 

Для виготовлення трута з гриба необхідно брати його «губчасту» частину. Попередньо очищені від кори і твердішої трубчастої частини, гриби нарізують на скибки 1,5-2 см завтовшки. У ємність поміщають нарізані гриби і золу (попіл) від багаття в пропорції, приблизно, 1:1, заливають водою і варять на слабкому вогні близько двох годин. Після чого відвар виливають, а гриби енергійно і інтенсивно відбивають підручними засобами до плаского стану. Після чого трут просушують і зберігають у сухому місці. Для успішного розпалювання багаття з отриманого трута, перед використанням його необхідно добре розім'яти.

 

Також можна зібрати суху траву і розтерти її в порошок або виготовити трут зі звичайної вати.

 

 

Самостійне виготовлення труту для видобутку вогню в домашніх умовах.

 

Виготовити досить надійний і якісний трут можна і самостійно. Найпростіший варіант - вата щільно утрамбована в 8-10 см відрізок трубки від системи переливання крові. Один кінець трубки запаяний наглухо, а другий закритий пробкою з елементів цієї ж системи. Такий трубковий контейнер герметичний, дуже зручний в застосуванні і займає мінімум місця. При необхідності досить витягнути пробку, відрізати потрібний за розміром шматок трубки разом з ватою, закрити пробкою, виштовхнути вату з відрізаного шматка і підпалити.

 

Більш просунутий варіант труту - ватно-вазелінові кульки, описує Коді Лундін (Cody Lundin) в своїй книзі «98.6 Degrees: The Art of Keeping Your Ass Alive!». Для їх виготовлення необхідно на зовнішню сторону ватних кульок з 100% бавовни (а не синтетичних, які не горять), нанести і втерти вазелін, залишивши сухою середину. Готові кульки відповідно упакувати в якийсь водонепроникний контейнер.

 

Щоб добути вогонь, треба розгорнути таку кульку розкривши його суху середину, і підпалити його іскрою від кресала. Час горіння ватно-вазелінового кульки діаметром 1-1.5 см становить близько чотирьох-п'яти хвилин. Зберігаються такі кульки не втрачаючи своїх властивостей роками, а нанесений на них вазелін можна в разі необхідності використовувати як зволожуючий (обвітрені губи і т.д.) або змазуючий (для спорядження) матеріал.

 

 

 Як приготувати трут з трутовика?

 

Дуже важливо правильно вибрати трутовик. Як це не дивно, всі трутовики різні. Для приготування труту треба зібрати саме ті трутовики, які ростуть на померлих березах. Далі необхідно добути з тіла трутовика ту його частину, яка безпосередньо стане губкою. Це оксамитовий приємний на дотик матеріал, який часто називають "лісовою замшею". Він розташовується між верхнім світлим твердим шаром трутовика і спорами. Отриманий з трутовика шматок майбутнього труту треба помістити в розчин золи. Золу слід готувати, змішавши вигорілі вуглини листяних порід деревини з водою в пропорції 1:1, прокип'ятивши отриману суспензію і в кінці обов'язково процідивши. В золі трут треба вимочувати дві-три доби, після чого вийняти і висушити. В процесі висушування трут треба періодично розминати. Висохлий трут можна відбити дерев'яним молотком. Якщо ви зробили все правильно, то у вас повинен  вийти м'який оксамитовий шматок "лісової замші", який легко зловить навіть невелику іскру і почне інтенсивно тліти.

 

 

Як приготувати трут з тканини?

 

Обвуглена тканина, з давніх-давен використовується як губка при розведенні вогню. За рахунок структури з дрібних волокон паленка чудово вловлює і утримує найменші джерела тепла, як то іскри від сталі або ферроцерієвого стержня. Після уловлювання іскри або полум'я при належному надходженні кисню паленка швидко запалюється, дозволяючи перемістити вогонь на розпалку.

 

Найпростіший спосіб отримати паленки - взяти шматок тканини, підпалити її і в міру обвуглювання матеріалу збивати полум'я. При всій своїй простоті цей метод має суттєве обмеження, пов'язане з часом і температурою горіння, а також товщиною матеріалу і його щільністю. Деякі тканини через це обгорають нерівномірно, або обвуглюються тільки зовні, практично не прогорають при цьому всередині. Відповідно, паленка, отримана таким способом істотно різниться за якістю.

 

Щоб підвищити глибину і якість обвуглювання тканини, застосовується інший метод, про який я і розповім сьогодні. Але перш зупинюся на компонентах, необхідних для цього процесу.

 

По-перше, нам знадобиться металевий контейнер . Так як контейнер незабаром виявиться в полум'ї багаття, то пластик тут не підійде. У моєму випадку для цього використовується та сама бляшанка для губки , про яку я вже писав раніше, а ще отвір під кришкою бляшанки. Якщо ви не змогли навчасно підготувати бляшанку, можна використовувати знайдені бляшані і алюмінієві банки від цукерок, консервів, напоїв і т.д. Головна умова - вони повинні щільно закриватися, або мати лише незначну щілину, що сполучає внутрішній простір з оточенням.

 

По-друге, необхідний матеріал для обвуглювання. Найкраще для цих цілей підходять натуральні тканини, тому що синтетика не обуглюється, а плавиться. Переважно це буде натуральний хлопок, виявити який можна в наступних видах продукції:

 

    Постільна білизна - наволочки, підковдри, простирадла і т.д.
    Натільна білизна - майки, футболки, сорочки і т.д.
    Бандани і шемагі.
    Джинс. Тільки переконайтеся перед обугливанием, що ваш джинс - 100% бавовна, і не має добавок еластану, спандекса і іншої синтетики, інакше вони оплавятся.

 

Якщо ви вже почали замислюватися де лежать ваші старі джинси або якою футболкою пожертвувати, раджу також згадати про вату, точніше ватні диски, які в більшості випадків використовую я сам. Вата - 100% натуральна вибілена бавовна без будь-яких барвників, добавок і т.д. вже попередньо сформована в невеликі диски однакового розміру. Навіть різати самостійно нічого не знадобиться, а вартість не настільки значна.

 

Ще залишився елемент - вогонь багаття, печі, газового пальника або інші джерела високої температури.

 

Тепер, коли інгредієнти ясні, переходимо до самого процесу.

 

1. Наповнюємо бляшанку ватяними дисками.

 

Набивати бляшанку щільно або під саму кришку немає потреби. Ми залишаємо трохи місця, щоб не було компресії матеріалу з блокуванням доступу повітря. Це дозволить злегка прискорити процес, а паленка в результаті обвуглиться рівномірніше.

 

2. Накриваємо бляшанку для губки кришкою таким чином, щоб отвір, попередньо пророблений в стінці, залишився відкритим.

 

Згодом цей отвір дозволить газам, що утворюються всередині бляшанки, виходити назовні.
 

 3. Ставимо бляшанку на вогонь.

 

Саму бляшанку краще навіть не стільки кидати в полум'я, а просто поставити на розпечені вугілля, так процес обвуглювання буде більш рівномірним і контрольованим.

 

4. Далі нам необхідно стежити за бляшанкою.

 

Так як ми навмисно порушили доступ вогню всередині контейнера, блокувавши приплив кисню, замість горіння буде відбуватися процес піролізу , про початок якого буде свідчити поява диму, що виходить через отвір в стінці. Разом з димом з матеріалу вийдуть можлива волога, смоли і т.д.
 

На певному моменті процесу з отвору в стінці почне виходити вже не дим, а полум'я. Багато хто вважає, що в цей момент паленка вже готова і знімають ємність з вогню. Насправді це лише наступний етап процесу. Нас цікавить момент, коли полум'я перестане виходити з отвору, тому як тільки полум'я з'явилося - не відволікайтеся. Залежати цей момент буде від використовуваного вами контейнера, кількості матеріалу всередині і його щільності, тому будь-які тимчасові прив'язки типу «тримати на вогні 5 хвилин» також не дієві. Побачили полум'я, що виходить з отвору - чекайте моменту, коли воно пропаде.
 

5. Як тільки полум'я пропало - закриваємо отвір кришкою, повністю блокуючи доступ кисню до вмісту.

 

Саме через зручності переривання процесу простим натисканням на кришку, мені і подобається подібне розташування отворів. Якби отвір було пробито в кришці, його б довелося чимось затикати або перевертати бляшанку для губки, що, на мою думку, менш швидко і комфортно, особливо якщо бляшанка знаходиться між вугіллям великого багаття.

 

Після того як ми придавили кришку, знімаємо бляшанку для губки з джерела температури і залишаємо до охолодження. Якщо ви не стримаєте свою цікавість і відразу відкриєте кришку контейнера, ви ризикуєте надати матеріалу всередині розжареного контейнера доступ кисню і тканина може спалахнути і швидко згоріти. Так як нас цікавить саме паленка, то ми краще почекаємо поки банка не охолоне до безпечної для торкання температури.

 

Способом, описаним вище, виходить якісна паленка з ватних дисків, яку спільно з кресалом або лінзою можна надалі використовувати для розведення вогню. Під рукою не виявилося ватних дисків або тканини, придатної для обвуглювання? Не біда, тому як даний спосіб однаково ефективний і для матеріалів природного походження: листя, елементів трав'янистих рослин, хвої, мохів, подрібненої внутрішньої кори, грибів і т.д. Якщо вам вже вдалося розвести багаття у вологому середовищі, використовуючи наявні у вашій присутності витрачаються ресурси (сірники, гуму, сухе пальне і т.д.), даний спосіб дозволить вам випарувати вологу з мокрих рослин, щоб використовувати їх в якості труту для наступного багаття.

 

 

Пам'ятайте також про те, що паленка вкрай сприйнятлива до вологи, тому при тривалому зберіганні або транспортуванні її бажано захистити за допомогою герметичного контейнера або пакета на застібці. Саме тому ватяні диски і готова паленка переносяться мною всередині бляшанки для труту в подібних пакетах.

 

 


Популярні теми

02.03.2018, 19:41
МОХ
02.09.2019, 09:38
Лісова шерсть
17.12.2018, 17:53
Користь хвої для людини
25.01.2019, 12:18
Трут як матеріал для добування вогню, виготовлення труту в домашніх умовах
Поки що ніхто не залишив свій коментар.
Будьте першим, поділіться своєю думкою з іншими.
avatar