Головне меню
ЗБІР БЕРЕЗОВОГО СОКУ: ОСОБЛИВОСТІ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ

Березовий сік – це рідина, яка починає інтенсивно рухатися від коріння до всіх найменших галузок берези на початку весни. Рух соку відбувається після виходу дерева із зимового анабіозу і характеризується процесом насичення дерева поживними мінералами. Рух рідини в дереві – процес постійний від початку весни до пізньої осені, рідина живить і насичує галузки, листя, плоди дерев поживними речовинами, аналогічно руху кисню чи крові в живому організмі. На початку зими цей рух сповільнюється і зовсім зупиняється, рідина частково полишає дерево, залишаючись в деревині у незначній кількості.

 

Березовий сік – це рідина, насичена мінералами та мікроелементами, які містяться у ґрунті та які разом із вологою дерево втягує в себе через розгалуження кореневої системи. Такий принцип роботи всіх майже всіх рослин і грибів. Саме тому приділяється така велика увага екологічному середовищі, в якому ростуть рослини.

 

Березовий сік рухається по стовбурі дерева у проміжку між стовбуром та корою дерева. Значна концентрація рідини міститься у самому стовбурі, пропитуючи його вологою, але об’єкт збору березового соку – саме рідина між стовбуром і корою. Рідина у стовбурі – це «відпрацьований» сік, який повертається із верхівок дерев у корінну систему, де знову збагачується мікро та макро елементами з ґрунту. Тому при зборі березового соку важливо робити отвір у корі дерева, не проникаючи в глибину власне стовбура.

 

Збір березового соку з дерев — це простий процес, що вимагає певних знань і досвіду. Зазвичай сік збирають навесні, коли погода тепла і дерева починають рости. Найкраще планувати забір соку в світлу пору дня – з ранку до вечора. В цей час переважно температура повітря вища і рух соку активніший. Вночі буває дуже холодно, деколи мороз, відповідно, рух соку сповільнюється або зупиняється. Час важливий тим, що березовий сік має схильність до скисання чи бродіння протягом 2-3 днів від початку збору, тому слід врахувати цей час для власне забору соку, його транспортування і обробки чи вживання, з максимальним збереженням свіжості. Берези слід обирати середньої зрілості, молоді не підходять – вони генерують малу кількість соку, кора тонка і важко кріпити інструмент забору без проникнення в непотрібний нам стовбур дерева. Надто стара береза – тверда і товста кора, яку важче пробити.

 

Для збору соку в стовбурі берези просвердлюють невеликий отвір, в який вставляють металевий жолобок, трубку або шнур. Потім сік витікає з жолоба в ємність, яка розміщена біля основи дерева. Сік можна збирати протягом кількох тижнів, поки дерево не перестане його виробляти. Проте не варто виснажувати дерево – рекомендується робити з одного дерева один-два забори і тоді продовжувати з іншим деревом. Після завершення збору соку отвір варто закрити, забивши в нього дерев’яний брусок чи гілку аналогічно пробці. Варто зазначити, що глина – не панацея і вона абсолютно непридатна для пломбування отвору – сік все одно буде просочуватися і через ґрунтові домішки кора буде важче затягуватися – на місці отвору почнеться закись: суміш ґрунту із забродженою субстанцією соку, що притягуватиме різні бактерії, мікроорганізми і комах.

 

Щоб зібрати березовий сік з дерев, вам знадобиться кілька інструментів і обладнання. Найважливішим інструментом є свердло, яким роблять отвір у стовбурі дерева. Вам також знадобиться жолобок, шнурок, який вставляється в отвір, і ємність для збору соку. Важливо використовувати чисту ємність, щоб уникнути забруднення соку. Ви також можете використовувати пластикову трубку, щоб приєднати жолобок до контейнера, що полегшує збір соку. Важливо пам’ятати, що в процесі збору соку слід максимально захистити отвір ємності для забору соку від потрапляння різних комах, павуків чи слимаків. Тому варто використовувати гумову трубку із закритим отвором ємності або в процесі збору березового соку використовувати лляну мотузку, по якій буде просочуватися березовий сік від дерева до середини ємності забору соку.

 

Після того, як ви зібрали березовий сік, важливо правильно його зберегти, щоб він залишався свіжим і придатним для споживання. Сік можна зберігати в прохолодному місці до 3-х днів або його можна заморозити для подальшого використання. Щоб використовувати березовий сік, ви можете пити його безпосередньо, або ви можете використовувати його як натуральний підсолоджувач для чаю, кави та інших напоїв. Ви також можете використовувати березовий сік для приготування сиропу або вина, яке має унікальний і вишуканий смак. Часто березовий сік консервують аналогічно консервації компотів чи варення.

 

На завершення, збір березового соку з дерев є простим, але корисним процесом, який може забезпечити вас натуральним і корисним напоєм. За допомогою відповідних інструментів і методів ви можете збирати, зберігати та використовувати березовий сік різними способами. Тож чому б цієї весни не спробувати зібрати березовий сік і не насолодитися користю цього натурального та смачного напою?

 

П. с. А який механізм призводить до руху рідини у деревах і рослинах? Треба гуглити...

 

 

Популярні теми

02.03.2018, 19:41
МОХ
12.10.2018, 14:13
Глід
26.12.2016, 10:58
ОГНИВО. ЗАСТОСУВАННЯ ОГНИВА
01.08.2019, 00:08
Добування березового дьогтю
Поки що ніхто не залишив свій коментар.
Будьте першим, поділіться своєю думкою з іншими.
avatar